Typický den na výměně a zajímavosti o Dánsku

Nedá se říct, že by existoval nějaký typický den. Nějaké dny jsem na výletě, nějaké dny prosedím celé před obrazovkou. Pokusím se popsat středu, jelikož ten den jsem dopoledne ve škole a odpoledne je ještě spousta času na podnikání dalších aktivit.

Ve středu vstávám kolem sedmé, sbalím batoh a nasednu na kolo. Do školy je to zhruba 30 minut. Postupně se po cestě přidávají další a další studenti až z nás ke konci vznikne slušný konvoj. Ve škole si vyslechnu pár přednášek, s mojí skupinou společně pracujeme na cvičeních, úkolech a jejich prezentacích. Když skončí hodina, jdu na oběd. Většinou se mi povede odchytnout někoho, kdo bydlí se mnou na stejném sídlišti nebo poobědvám přímo se spolubydlící, která ve škole pracuje.

Po škole jedu do centra na nákup. Odense je hezké město uzpůsobené cyklistům (asi jako všechny města v Dánsku) s velmi romantickými uličkami. Během slunných dní se na kole jezdí hezky, v dešti už to taková idylka není. Nedávno jsem se chytla v bouřce na cestě ze školy a po příjezdu domů jsem přemýšlela, jestli půjdu do sprchy nebo jestli jsem z ní zrovna vylezla.

Každopádně, když je hezky, dá se po škole jet na nedalekou pláž nebo jít na procházku do parku poblíž sídliště. Občas se vydáme s kamarády na stěnu nebo si jdeme sednout někam do centra na pivo. Překvapilo mě, jakým je tu zvykem zvát se k sobě domů na večeři. Společně nakoupíme ingredience a pak se u někoho doma sejdeme, uvaříme a najíme se. Zbytek večera se pak hrají hry, koukáme se na filmy, povídáme si… i ve špatném počasí a během koronavirové situace se dá nějak zabavit.

Ještě pár zajímavostí o Dánsku. Dle mezinárodního průzkumu je Dánsko druhou nejšťastnější zemí na světě. Nemyslím si, že to dokážu posoudit, ale můžu potvrdit, že se například lidé na ulici na sebe navzájem usmívají. Další věcí, kterou je Dánskou populární, je „hygge“ aneb pocit pohodlí a pohody. Dá se to představit jako pocit když se s čajem zabalíte do deky a slyšíte, jak déšť bubnuje do oken. Dánové si také rádi hrají, což dokazuje mnoho zábavních parků (poblíž Kodaně je nejstarší zábavní park na světě) a samozřejmě Lego, kdy samotné slovo znamená dobře si hrát.