Vyjeď na
doktorské studium
s ČVUT

Nabídka univerzit pro Ph.D.

Důležité
odkazy

Vyjet můžeš na rektorátní či fakultní dohody. Seznam aktuálně nabízených univerzit v daném výběrovém kole najdeš vždy v aplikaci Mobility CVUT.
Určitě si prohlédni i seznam informací a požadavků (včetně jazyků) od univerzit, se kterými má ČVUT uzavřenou dohodu o výměně studentů. Najdeš je ZDE.

Seznamy fakultních dohod podle fakult

Seznam dohod, které jsou uzavřeny pro FS, najdeš ZDE.
Seznam dohod s detaily a doporučeními pro FEL najdeš ZDE.
Popis dohod, které jsou uzavřeny pro FBMI, a doporučené studijní obory, které je možné na výjezdu studovat najdeš na ZDE.

Jak si vybrat univerzitu?

Je to oříšek, viď? Ale neboj se, cest, jak si vybrat optimální hostitelskou univerzitu, je mnoho. Určitě to zvládneš! Doporučujeme se inspirovat v databázi závěrečných zpráv NAEP, ve které od ostatních studentů zjistíš, jaké jsou kde podmínky, studium, možnosti bydlení, dopravy, tipy, finanční náklady a další užitečné info o jednotlivých zemích a univerzitách. No a taky pro tebe máme pár ověřených tipů.

Jednoduše můžeš třídit univerzity podle toho, jakým jazykem se domluvíš. Ne všechny univerzity nabízí automaticky program v angličtině (zejména např. Francie a Španělsko).

Zní to banálně, ale zamysli se, proč vyjíždíš do zahraničí. Co je tvou prioritou č. 1?

Nové akademické/profesní zkušenosti – pak hledej, které univerzity jsou nejlepší ve tvém oboru, co ti doporučí tvá katedra, popřípadě koukej po rankingu (např. QS ranking).

Kulturní zkušenost od každé kultury můžeš očekávat něco jiného. Promysli, kam zapadneš nejlépe nebo kde naopak zažiješ něco mimořádného a pocit “být ten jiný”. Každý hledáme něco, co je nám milé.

Zlepšit se/začít v novém v jazyce – ať už se jedná o jazyk studia nebo jazyk lokální, zvaž, kde se toho naučíš nejvíce.

Ano, platí, že studovat v zahraničí musíš svůj vlastní obor. Dokonce ekvivalentní předměty těm, které bys studoval/a v ČR. Hledej proto tak, aby univerzita nabízela předměty a obory, které ti zapadají do studijního plánu. Musíš tam mít co studovat.

Pokud se chceš inspirovat, kam jeli předchůdci z tvého oboru, můžeš se podívat na ukázku párování předmětů v roce 2018, které v zahraničí studovali tví předchůdci. Lze předpokládat, že tam podobné zaměření nalezneš i v současnosti. Jeden rok je však jen zlomek možností, kam můžeš jet, neřiď se proto jen tímto dokumentem.

Chceš mířit spíš na západ, zažít jaké by to bylo žít v rozvinutějším státě, nebo tě zajímá, jak se žije v zemi, před kterou je ČR hodně napřed? Tohle hledisko je také důležité proto, že do výjezdu pravděpodobně budeš muset investovat nějaké své vlastní finanční náklady (stipendium je příspěvek na zvýšené náklady v zahraničí, nemusí pokrýt výjezd ze 100 %) a proto můžeš také mimo jiné zvážit, jak je země drahá, kolik chceš investovat a kde vyjdeš nejlépe.

Univerzita = hlavní město? Některé univerzity se nacházejí i na okraji měst či ve velmi malých městečkách. Co preferuješ ty?

Tam, kde už někdo byl, to budeš mít vždy snadnější. Dozvíš se, jak se připravit, co funguje, co nefunguje, jak se ti to hodí do rozvrhu … prostě vše potřebné. Neznáš nikoho, kdo vyjel? Zapoj se do studentských klubů, kde se potkávají lidé se zájmem o zahraničí, např. ISC (International Student Club CTU in Prague). Poradit ti tam může buď český student, co už vyjel, nebo zahraniční, co přijel do ČR a zapojil se do Buddy Programu.

Jsi to koneckonců ty, kdo jede do zahraničí. A tobě se tam musí líbit! Studium v zahraničí je hlavně praktické, ale můžeš si tak i splnit své sny. Takže klidně začni tam, kam ses vždycky chtěl/a podívat.

Jak se na
Ph.D. studium
přihlásit

A co vás dál čeká, zjistíte v sekci Krok za krokem.

Inspirujte se
zkušenostmi
ostatních

Přečtěte si zprávy z výjezdů od
studentů, kteří již na Erasmu byli.