Příjezd na Erasmus 2020/21 Dánsko

Dobrý den/ahoj, jmenuji se Petra Dušková a účastním se výjezdu v rámci programu Erasmus+ ve školním roce 2020/21, konkrétně v zimním semestru. Je mi 22 let, v červnu toho roku jsem státnicemi ukončila bakalářské studium oboru EEM na fakultě elektrotechnické a nyní jsem zapsaná na navazující obor Management energetiky a ekonomiky. Volný čas ráda trávím s rodinou a s přáteli, v přírodě anebo v kině.

Na výjezd jsem se hlásila již v listopadu 2019, kdy ještě nikdo nečekal, že by koronavirus zamířil i do Evropy. Navzdory všem těžkostem se můj výjezd do Dánska uskutečnil a jsem za to ráda. Sama jsem přemýšlela, zda ho neodložím na příští rok z důvodu omezení cestování, výuky online a dalších komplikací. Nicméně teď po příjezdu jsem toho názoru, že i tak to stojí za to.

Odlétala jsem den po promoci v šest hodin ráno z Prahy do Amsterdamu a z Amsterdamu jsem již kolem jedenácté hodiny dostala do Kodaně. Z města jsem bohužel viděla jen nádraží, kde jsem přestoupila na vlak do Odense. Odense je nyní město mého bydliště a i sídlo univerzity, kam tento semestr docházím. Autobusem jsem se dostala do jakéhosi místního sídliště, kde mě vyzvedla mentorka z univerzity (také zahraniční studentka, ale je zde na celého magistra). Ukázala mi byt, prádelnu a kde najdu správce sídliště.

Spolubydlící mám dvě, obě zde studují prezenčně celé bakalářské a magisterské studium, jedna je z Litvy a druhá z USA. Jsou moc milé, hezky mě do bytu uvedly a prvních pár dní jsem jim i trochu mohla vyjídat ledničku, než jsem si nakoupila. Byt je velký, každá máme svůj pokoj. Mezi společné prostory patří obývák, kuchyň, koupelna a záchod.

Celkový dojem z příjezdu mám velmi dobrý. Cesta proběhla hladce, ubytování je velmi pěkné a spolubydlící super. V okolních bytech bydlí další zahraniční studenti a všichni si chtějí povídat a poznávat se. Angličtinu tu má každý na jiné úrovni (občas mám potíže s překladem španělské nebo francouzské angličtiny), ale každý se nějak domluví.

Mou motivací k výjezdu bylo poznání nové země v rámci Evropy, jelikož se mi nechtělo jezdit až příliš daleko. V Dánsku jsem nikdy předtím nebyla a jediné, co jsem měla s touto zemí spojené, bylo lego. To se doufám již brzy změní a zjistím, co všechno mi může Dánsko nabídnout.