Že by Evropa?

|

Ahoj všem,

Pokusím se sepsat vše, co jsem si zjistil o programu Erasmus +, přes který mohou studenti ČVUT vyjet studovat do zahraničí.

Podle wikipedie je Erasmus + program Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě.

To podle mě znamená, že EU dává peníze na to, aby si vysokoškoláci mohli vyzkoušet, jaké to je studovat na jiné univerzitě, v jiné zemi, mezi studenty místními ale i z jiných zemí EU.

A to mě lákááá!!!!

ČVUT je členem tohoto programu od roku 1998 a od té doby každým rokem čile vyjíždí a přijíždí z a na ČVUT stovky studentů. Pokud tedy občas na chodbě potkáte španělsky mluvící skupinku, která je na naše poměry drobátko hlučnější a pořád o něčem mluví nebo skupinku blonďatých vikingů z Finska, kteří naopak nemluví vůbec, tak už víte, kam je zařadit. Jsou to erasmáci, kteří se rozhodli strávit na ČVUT semestr nebo dva.

Aby někdo mohl vyjet musím mít ČVUT se zahraniční univerzitou podepsanou smlouvu a tyto smlouvy se většinou podepisují na úrovni jednotlivých fakult.

Znamená to tedy, že abych mohl vyjet někam studovat, musím si zjistit, jaké smlouvy má moje fakulta v nabídce a jestli jsou podepsané pro můj obor. Dalo by se říct, že to výběr omezuje, ale na druhou stranu dost usnadňuje. Prostě si najdu nabídku pro svůj obor a z toho si něco vyberu.

Tak teď je na čase se zamyslet a říct si, proč vlastně chci vyjet studovat ven a co od toho očekávám.

Vymyslel jsem následující:

  • Chci do tepla, nesnáším zimu => budu vybírat z nabídky jižněji posazených univerzit
  • Chci na univerzitu, která je hodnocená líp než ČVUT, abych pak nefňukal, že jsem se vlastně nic nenaučil.
    (Tady se musím přiznat, že tohle není z mé myslivny. Kamarád Burák jednoho dne nedodržel krycí manévry, dostal hlad, zašel si do bufáče na sekačku. Nad kusem žvance zapomněl na bezpečnost, sundal mimikry a v tom jsem si tam nakráčel já. To zděšení v očích a nenávistný pohled na chuděrku sekačku, která je v tom nevinně a myšlenka, jestli mu to za tohle stálo, byly doslova hmatatelné. Hrdinně jsem ignoroval jeho znechucený pohled a spustil jsem palbu dotazů. Chvíli odolával nasazením odpovědního štítu Ano, Ne, Blbost, ale pak štít zeslábl a trochu se rozmluvil.)

„Měl bys tam studovat. Nejedeš tam přece jen pařit a balit holky!“

„Ne???“

„Ne! Pařit můžeš kdykoli během jakékoli dovolené. Vyber si univerzitu, která je dobře hodnocená a kde máš šanci se naučit něco, co se tady neučí nebo se to učí jinak nebo mají třeba lepší vybavení nebo je prostě v něčem jiná. Taky si radši vybereš řídit nějaký bourák přímo, než abys smažil na Xboxu, ne?“

„No, třeba taková Forza 4 je docela hustá“, řekl jsem a udělal tak konec našemu rozhovoru.

Burák se naštval, zabručel něco o nepoučitelným … a odešel. Zůstali jsme tam já, smutně opuštěná nedojezená sekačka a pár nových myšlenek, které se mi začaly honit hlavou. Opravdu mě nenapadlo, že bych měl dát důraz i na to, co tam budu studovat. Říkal jsem si, že si vyberu podle toho, kde univerzita leží, jak se tam bude dát trávit volný čas a jak to bude drahý. Studovat tam samozřejmě budu, ale co a jestli to má za něco stát, to jsem zatím neřešil.

Nakonec jsem ale uznal, že měl Burák pravdu. Díky, Buráku! I za tu sekanou 🙂

Podíval jsem se tedy na nabídku univerzit, které fakulta pro můj obor nabízí a vybral jsem všechny podle kritéria 1 = teplo = jih. Následně jsem zapojil filtr podle kritéria č. 2 = lepší univerzita než ČVUT. Druhý filtr mi výběr překvapivě zúžil a já začal řešit další důležitou stránku výjezdu a to jsou finance.

A to mě přivádí ke třetímu výběrovému kritériu.

  • Kolik mě to bude stát?

Nejdřív jsem hledal na stránkách univerzit, ale pak jsem zjistil, že existují tzv. Zprávy z pobytu, které píšou studenti, kteří vyjeli v předchozích letech. Obsah zprávy zahrnuje zhruba vše, co člověk potřebuje vědět a jedna část se věnuje přímo financím. Zjistil jsem si tam, jak velké stipendium dostanu, kolik mě bude stát ubytování, jídlo a výdaje na volný čas. Chápu, že je to všechno orientační, ale dost to pomáhá v rozhodování.

Zjistil jsem, že samotné stipendium mi pobyt nepokryje. Škoda. Ale pak jsem si k tomu přidal výdaje, které mám při studiu tady na ČVUT a už to nevypadalo tak tragicky. Něco by mohli půjčit rodiče, třeba si najdu práci, díky které si něco našetřím. To by mělo vyjít.

Vybral jsem si 3 favority a těch se teď budu zatím držet.

A co dál?

Asi se budu muset nějak přihlásit. I když jsem naivní, tak předpokládám, že asi nepůjde jen přijít, usmát se a říct, já chci vyjet tam a tam. Bylo by to sice krásné, ale není. Měl jsem pravdu, přihláška nutná.

POZOR!!!!

Ode dneška je otevřené 1. kolo na příští akademický rok. To mi to krásně vyšlo 🙂

Kolo bude otevřené do 6.12.2020, takže mám spoustu času na odeslání a současně si promyslím, jestli jsem si vybral dobře nebo ne. Nechám si to projít hlavou, zkusím si o tom promluvit s někým, kdo už na těch samých univerzitách studoval a až budu mít pocit, že vím opravdu, co chci, bouchnu to do přihlášky.

Vedle toho zkusím najít víc informací o výjezdech mimo Evropu. Evropa je sice fajn, ale studium v Austrálii nebo v Thajsku (tam bude určitě teplouško) zní taky lákavě.

 

Nejnovější
v blogu