Chcete obohatit své studijní zkušenosti a poznat nové kultury?
Přihlaste se do 2. kola výběrového řízení na studijní pobyty mimo Evropu v AR 2025/2026. Od 3. března do 10. března 2025 máte jedinečnou příležitost zaregistrovat se prostřednictvím aplikace MOBILITY.
Vyplň krátký dotazník Evropské komise, která hodnotí využívání a vnímání ESC karty, aby co nejlépe odrážela potřeby studentů.
Čas máš do 29. 11. 2024.
Děkujeme!
Erasmus som brala ako príležitosť prehĺbiť vedomosti iným študijným systémom, zdokonaliť jazyk, či zmeniť prostredie z veľkomesta – Prahy, na menšie komornejšie mesto obklopené prírodou. Rozhodnutie zúčastniť sa Erazmu hodnotím veľmi pozitívne rovnako ako výber štúdia na TU Graz.
FA ČVUT vs TU Graz…
Zimný Schladming ( cca 2,5 h vlakom od Grazu )
Študujem na Fakulte architektúry ČVUT a erazmus som sa rozhodla absolvovať v 3. semestri
magisterského štúdia. Znamená to pre mňa síce predĺženie štúdia o jeden semester, ale
vzhľadom na množstvo predmetov a ich časovú náročnosť je to len pozitívny dôsledok.
Ako svoju univerzitu v rámci pobytu v Grazi som si vybrala Technische Universität Graz vzhľadom
na ponuky predmetov z rôznych odborových odvetví. Štúdium som absolvovala v nemčine aj
angličtine (približne v pomere 70 k 30). Konkrétne táto univerzita ponúka oveľa viac možností
v nemčine, ale k dispozícii je aj dostatočný výber predmetov v anglickom jazyku. Každopádne bolo
štúdium v nemčine zo začiatku veľkou výzvou, pretože rakúska nemčina je o dosť iná než nemecká
,,Hochdeutsch“, ktorú sa normálne učíme na školách.
Leopoldsteinersee ( cca 2,5h od Grazu )
Špecifikom štúdia na TU Graz bolo rozdelenie predmetov podľa inštitútov, pričom každý sa venoval inej špecifikácii ( napr. inštitút krajinárskej architektúry, inštitút nosných konštrukcií, …). Vzhľadom na komplexnosť architektúry ako odboru mi ale miestami chýbalo prelínanie sa
jednotlivých špecifikácií a opomínanie niektorých zásad navrhovania, ktoré neboli v špecifikácii inštitútu. ( napr. v inštitúte pre nosné konštrukcie pri návrhu futbalového štadiónu sa vôbec nezaoberali dispozičnými zásadami alebo urbanizmom).
Príjemne ma prekvapil aj obsiahly výber športových kurzov. V rámci tejto ponuky som sa zúčastnila zimného freeride lyžiarskeho kurzu.
Organizácia, bývanie, stravovanie, doprava…
Cyklotrasa v blízkosti mesta Graz
Všetky záležitosti ohľadom prihlasovania sa do systému TU Graz a organizácie prebiehali veľmi
jednoducho pomocou tutoriálov, zodpovedné osoby na študijnom oddelení rýchlo a ústretovo
odpovedali na všetky otázky a celkovú organizáciu zo strany TU Graz hodnotím veľmi pozitívne.
Bývanie v meste Graz si väčšina študentov našla na moderných internátoch alebo garsónkach. Ja
som bola na internáte s bunkovým systémom izieb a mnohými možnosťami (ako fitness
miestnosť, či parkovanie pre bicykel) cca 3km od fakulty.
Zámok Eggenberg so svojimi záhradami
Na stravovanie je v kampuse k dispozícii menza, no ceny v nej skôr pripomínajú klasickú reštauráciu ( klasické teplé jedlo s polievkou vychádza na cca 13€ ). Väčšina študentov preto radšej stravovanie riešila vlastným domácim varením.
Graz disponuje ako autobusovou, tak aj električkovou mestskou hromadnou dopravou. V porovnaní s Prahou je táto sieť ale pocitovo chaotická a v prípade tak malého mesta ako je Graz niekedy aj neefektívna. Práve preto tam väčšina obyvateľov počas prijateľného počasia využíva na dopravu bicykle. Zo začiatku som sa bicyklovania popri autám celkom bála, ale vodiči sú na cyklistov zvyknutí a veľmi ohľaduplní.
Rakúske Alpy – výhľad z Eisenerzer Reichenstein ( cca 1h od Grazu )
Cestovanie mimo mesta je veľmi pohodlné predovšetkým vlakovou dopravou. Pre študentov je k dispozícií tzv. Top Ticket za 180€, ktorým môžu cestovať po celom Štajersku počas celého semestra. Vzhľadom na to, že samotné Štajersko ponúka mnoho jednodenných i viacdenných
výletov je tento lístok veľmi výhodný.
Mesto a voľný čas…
Schlossberg
V samotnom meste Graz by som odporučila klasické známe miesta ako Schlossberg, Murinsel, zámok Eggenberg a jeho záhrady, či Kunsthaus. V blízkosti mesta je krásna príroda s turistickými a cyklistickými trasami. Vyššie hory sú z Grazu ľahko dostupné vlakovou a autobusovou dopravou za 1-3h. Krásy, ktoré ponúkajú rakúske Alpy si zaslúžia veľkú pozornosť vášnivých turistov i rekreačných výletníkov.
Organizácia ESN Graz organizuje pre zahraničných študentov mnoho rôznych akcií od poznávacích výletov, cez párty, športové akcie až po lyžiarske výlety na rakúskych ľadovcoch.
Záverečný súhrn…
Erasmus je veľkou príležitosťou a zároveň výzvou – príležitosťou skúsiť si trochu iný vzdelávací systém, spoznať nových zaujímavých ľudí a miesta a zároveň výzvou zvládať kultúrny šok, cudzí jazyk a vlastnú samostatnosť. Je teda pre každého, kto sa nebojí zmeny a chce mať zážitok na celý život.
Dúfam, že vám tento príspevok pomohol spraviť si základnú predstavu o Erasme v Rakúsku.
V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na sedlam47@fa.cvut.cz.
Při plánování výjezdu jsem si nebyl jistý, zda není škoda příležitosti Erasmu nevyužít pořádně a vyjet někam dál. Zpětně však musím říct, že ničeho nelituji, jelikož i relativně blízké město může přinést mnohé nečekané zážitky a kulturní šoky, které ke studijním výjezdům patří. Mnichov je centrum mnoha kultur, díky čemuž na univerzitě i v ulicích potkáte lidi, se kterými byste jinak neměli příležitost promluvit. Samotná bavorská kultura je nám Čechům pak v mnohém blízká, ale i tak na nás čeká nejedno překvapení. Tak vyražte se mnou!
Studium na prvním místě
Nejprve pro organizaci – na ČVUT studuji bakaláře na FITu, specializuji se na umělou inteligenci a vyjížděl jsem v pátém semestru. Studium na ČVUT jsem se rozhodl si prodloužit na 4 roky, ale pokud byste chtěli i s Erasmem dostudovat za 3 roky, dá se to pravděpodobně stihnout taky.
Studijní dohodu jsem měl s Fakultou informatiky Technické univerzity Mnichov (TUM), která patří mezi nejprestižnější evropské technické univerzity. Je zhruba dvakrát větší než ČVUT, díky čemuž potkáte i dostatek jiných mezinárodních studentů. Velká část kampusu se bohužel nachází kus za Mnichovem, U-Bahnem zhruba 20 minut od centra. Studium mi přišlo přínosné, vyzkoušel jsem si věci, ke kterým bych se u nás dost možná nedostal. Přišlo mi, že studium a skladba předmětů jsou o trochu více orientované na výzkum, například v rámci týmových praktických projektů.
Celé studium jsem měl v angličtině, za což jsem rád. Německy jsem se učil pouze krátkou dobu před výjezdem, své dovednosti jsem dále mohl zlepšovat na kurzu němčiny od univerzity. Příjemně mě překvapila také nabídka tělocviků, pravidelně jsem chodil hrát volejbal a plavat do Olympijského stadionu.
Mnichov a bydlení
Sehnat bydlení v Mnichově na půl roku byla poměrně velká výzva. Škola sice koleje nabízí, ale kapacity zdaleka nedostačují pro všechny přijíždějící studenty. Od těch, kteří se na koleje dostali jsem, ale slyšel chválu, jedná se o moderně zařízené byty v bývalé olympijské vesnici. Jelikož je v Mnichově soukromé bydlení poměrně drahé, i místní studenti čekají v pořadníku na koleje, údajně až jeden rok. Škola však nabízí vlastní web pro inzeráty soukromých nájmů, hodně studentů hledá přes WG Gesucht. Já osobně se dostal k bydlení přes vzdálenější známé, kteří v Mnichově bydlí v rodinném domě a pronajímali volný pokoj.
Po kolejích kamkoliv
Pohled na rakouské Alpy z Wallbergu (1722 m)
Hromadná doprava v Mnichově je rychlá a spolehlivá, což ovšem pro nás přijíždějící z Prahy nebude nic nového. Mnichov však expanduje i do okolí, a síť S-Bahnových linek vás zaveze i na menší výlet do přírody. V Mnichově je často posmívaný pro svou nespolehlivost, ale pokud pro vás S-Bahn neznamená denní dojíždění do školy nebo práce, rádi se s ním občas svezete. Na větší výlety do Alp je již potřeba nasednout do klasické vlakové linky, které vás za hodinu cesty dovezou přímo pod hory. Na jednodenní horské túry se tedy jedná o ideální destinaci.
Největším benefitem hromadné dopravy je dle mého názoru její cena – v době výjezdu byl k dispozici tzv. Deutschlandticket, kde za 49 Euro měsíčně (pro studenty v Bavorsku dokonce jen 29) člověk mohl využívat vší regionální dopravy. To se paradoxně vztahovalo i na „Bavorský expres“ do Prahy, díky čemuž se daly lístky sehnat skutečně levně (pouze na českou část trasy).
Pro dopravu po Mnichově je také ideální mít vlastní kolo. Město je pro to vybavené, po ulicích můžete jezdit bezpečně ve výškově odděleném pruhu a kolo následně s klidem nechat před obchodem nebo na stanici U-Bahnu. Místní by skromně přiznali, že do Holandska má mnichovská cykloinfrastruktura daleko, ale oproti ČR mě příjemně překvapila.
Kultura, fotbal a pivo
Zahájení fotbalového zápasu s dodatečnými světelnými efekty
Pokud bych zmínil Mnichov před někým, kdo jej příliš nezná, pravděpodobně by si vybavil následující dvě věci – FC Bayern a Oktoberfest, ne nutně v tomto pořadí. Ač Mnichov doopravdy nabízí mnohem víc, obě jsem si chtěl vyzkoušet. Oktoberfest jsem navštívil pouze zběžně, končil pár dnů po mém příjezdu do Mnichova. Na fotbal jsem se vydal hned několikrát, a atmosféra v plné Allianz Areně pro 70‘000 diváků je skutečně něco těžko přenositelného.
Povoz táhnoucí sudy piva na Oktoberfest
Pro kulturnější jedince bych rozhodně doporučil návštěvu nějaké mnichovské galerie, např. Pinakotheky je možné každou neděli vidět za symbolické vstupné 1 Euro. Dále v Mnichově silně doporučuji návštěvu zámku Nymphenburg, pro rekreaci pak Olympiapark nebo Englischer Garten. Pokud by vám historické centrum Mnichova již přišlo malé, dá se vlakem dojet i do jiných měst, sice dnes menších, ale historicky neméně významných, jako je např. Augsburg, Regensburg nebo dokonce rakouský Salzburg.
Co se týče místního obyvatelstva, přišlo mi že je Bavorsko poměrně podobné české kultuře. Na pověstném německém citu pro pravidla trocha pravdy je, to nejvíce člověk pocítí při přecházení na přechodu se světly. Největší kulturní šoky jsem ale zažíval se svými spolužáky žijícími mimo Evropu, pro které bylo vše naprosto nové.
Bavorská kuchyně, stravování
Zámek Nymphenburg, bývalé sídlo bavorského krále
Na rovinu přiznám, že v rámci studentské snahy ušetřit jsem do restaurací příliš nechodil. Zatímco potraviny v obchodě jsou podobně drahé jako v ČR, v případě restaurací jsou ceny značně vyšší, odhadem o 50 %. Cenově nejdostupnější stravování pak bylo v univerzitních menzách, navíc nabídkou velmi rozmanité. Jídlo se platí na váhu, běžná porce pak vyjde zhruba jako v ČVUT menzách (pro studenty .80 €/100 g, o něco dražší jsou jídla s masem). Volil jsem tedy buď menzy, nebo vlastní domácí vaření.
Souhrn
Erasmus je unikátní a jednoduchou příležitostí, jak vyzkoušet život v zahraničí. Doufám, že vám tento příspěvek pomohl, pokud třeba právě váháte, jestli a kam vyrazit.
Pokud byste náhodou chtěli jet taky do Mnichova, můžete mi napsat na ruzicsi1@fit.cvut.cz, rád zodpovím případné dotazy.
Náš kolega Ota Vlček natočil pro DZS (Dům zahraniční spolupráce) podcast o ekologickém cestování.
V rámci své kariéry se zúčastnil několika výjezdů, naposledy stínování na pracovišti v Antverpách. Cesta do Antverp byla plánována jako návštěva partnerské univerzity, se kterou ČVUT udržuje dlouholeté vztahy. Součástí programu byla také návštěva dalších partnerských škol v okolí, včetně Technické univerzity v Eindhovenu, s níž ČVUT spolupracuje v rámci aliance EuroTeQ v rámci Evropské iniciativy univerzit. Jedním z výrazných prvků této cesty bylo rozhodnutí cestovat vlakem namísto letecké dopravy. Hlavním důvodem bylo nejen otestovat alternativu k letadlům, ale také propagovat ekologické cestování mezi studenty.
Jak probíhalo jeho setkání s pracovníky zahraniční univerzity a co díky této zkušenosti získal? Jaké výhody přináší udržitelné cestování vlakem? Co jsou to aliance Evropských univerzit? To zjistíte v podcastu.
Podmínky přiznání jednorázového příplatku na eco dopravu najdeš zde (Green travel).
(Text a foto převzato z webu DZS.)
Madrid rozhodně doporučuji, pravděpodobně nejlepší 4 měsíce mého života. (Ondřej K., FJFI)
1. Škola, bude studium pro mě přínosné?
Pro mě přínosné bylo, ale vyjížděl jsem jako doktorand a pouze jsem pracoval na disertaci. V tomto případě zásadně záleží na školiteli. Ten na mě neměl moc času, ale naštěstí jsem ho tentokrát tolik nepotřeboval. Žádný předmět jsem neabsolvoval a na semináře jsem nechodil kvůli míjejícím se tématům. Mezi doktorandy byla výborná komunita.
2. Ubytování (tipy, triky, možné komplikace, na co si dát pozor…).
Škola žádné ubytování nenabízí. Pokud existují koleje, tak maximálně pro místní. (Pro univerzitu s 100 000 studentů to asi nejde). Já jsem se ubytoval skrze agenturu HousingAnywhere. Díky velmi včasné rezervaci včetně zaplacení prvního nájmu jsem získal velmi pěkný jednopokojový byt v centru (35 min od univerzity), v pohodě pro 2 osoby, nájem 1000 EUR + 150 EUR ostatní náklady. Ostatní hledali a asi i našli spolubydlení za 400-500 + 35 EUR. Hledání na poslední chvíli spíše nedoporučuji, může to být docela problém.
Zkontrolujte si, že vám ubytování dali opravdu na požadovanou dobu. Já jsem musel shánět dočasné ubytování na jednu nebo dvě noci někde jinde.
3. Doprava
Zařiďte si kartu na městskou dopravu dopředu. Kartu vám nevydají na letišti na počkání ani když tam evidentně mají volno, musíte mít sjednanou schůzku na internetu dopředu.
Opravdu chcete mít studentské měsíční jízdné za 8 EUR na celou Comunidad de Madrid již od prvního dne. Vyhnete se placení 4 EUR letištního příplatku. V dosahu je toho opravdu hodně k vidění – památky v UNESCO jako Aranjuez, Escorial, Alcalá de Henares a dokonce i Toledo, které už je v sousední comunidad. Blízko jsou také dvoutisícové hory, kde se dá v zimě lyžovat, i když nevím, jak moc tam je sníh. Asi je jen umělý na sjezdovce. Byl jsem v únoru na túře a sněhu bylo minimálně. V porovnání s Barcelonou chybí jen moře…
Městská doprava zahrnuje metro, autobusy a příměstské vlaky Cercanias. V podstatě celé centrum Madridu je dostupné metrem, které má víc jak 10 linek. Díky výbornému značení se za zorientujete. Počítejte s delšími přestupy než u nás. Autobus využijete jen výjimečně, pokud nejste poblíž metra. Autobusy nemají pevný jízdní řád jako v Praze, pouze časový rozestup – což dává smysl kvůli hustému provozu, obzvláště ve špičce. Pokud jedete dále, je výhodné i uvnitř města použít příměstské vlaky Cercanias. Zde je ale složitější se zorientovat, zvláště když je někde až 8 nástupišť a na každém může jezdit několik různých linek.
Pokud se rozhodnete vyjet dál a použít rychlovlaky AVE (dost drahé), zkontrolujete si, kde je výstupní zastávka. Chtěl jsem ušetřit čas při cestě do Cuency a zastávka byla 8 km v polích s žádnou pěší cestou do centra, takže jsem musel čekat na autobus, který jezdil po 30 min (o víkendu po hodině). Kupoval jsem další lístek a žádný čas tím neušetřil.
4. Kultura (s čím vším raději počítat / jak se na nás na Čechy dívají.)
Především se naučte alespoň základy španělštiny, s angličtinou nevystačíte. S výjimkou mladé generace, akademiků a lidí v turistických místech neumí anglicky skoro nikdo – dokonce ani některé knihovnice na univerzitě…
Španělé jsou velmi přátelští, přijmou vás mezi sebe v podstatě okamžitě. Navázání důvěrnějšího přátelství ale trvá déle.
Španělé jsou ve stejné časové zóně jako Čechy, přestože by měli mít o hodinu méně jako Britové. Důsledkem je o 2 hodiny posunutý režim – velmi brzké vyučování od 8, oběd mezi jednou a druhou (s pauzou), večeři v restauraci neočekávejte před 9., spíše ale 10. hodinou. Noční život začíná o půlnoci a pokračuje až do 5.
5. Finance – dá se vyjít a nebo mějte našetřeno
Spíše bych počítal s tím, že vyjdete velmi těžko. Hlavní problém je cena bydlení, jak jsem psal výše. Neseženete levnější než za 400-500 EUR plus náklady 30-50 EUR ve spolubydlení. Běžný týdenní nákup potravin ve větším supermarketu jsem pořídil za 50-60 EUR. Ceny služeb jsou taky vyšší, zhruba o třetinu. Studentská doprava 8 EUR měsíčně je naprostá bomba (do 26 let), a doporučuji také místní mobilní data – 4 GB za 2 EUR. Lístky na koncert zahraničních kapel srovnatelné nebo nižší než v ČR.
6. Charakteristické znaky pro dané místo
(bezpečnost, klima, možnost zapojení se do veřejného života, kultura, využití volného času, specifické zákony, zdravotní péče)
Bezpečnost naprosto v pohodě, pouze v některých čtvrtích s větší koncentrací imigrantů se holky nemusí cítit úplně příjemně.
Klima – obzvlášť v tomto roce téměř nepršelo a ani mraků moc nebylo. (Normálně prší na jaře a v období listopad-prosinec.) Teploty v zimě mohou v noci klesnout mírně pod nulu, přes den je ale běžně 10 stupňů. Už v květnu mohou být dost velká horka – zažil jsem 37 stupňů, v noci kolem 20.
Vzhledem ke klimatu jsou Španělé téměř pořád venku – na každém rohu jsou venkovní zahrádky. Na volné místo ale můžete chvíli čekat.
Kultura a historie
Španělsko má dlouhou a bohatou historii, nějaké naleziště či památka je v podstatě na každém kroku. Od pravěkých jeskynních maleb, přes římskou dobu, muslimské a židovské památky až po královské paláce. Opravdu stojí za vidění, včetně muzeí.
V podstatě veškerá kultura probíhá ve španělštině (i Hollywoodské filmy jsou obvykle dabované), tedy mimo kruhy ERASMUS studentů.
Většina kulturních institucí, včetně památek, má několik hodin v týdnu volný vstup i pro veřejnost – počítejte s delšími frontami.
Doporučení
Doporučuji zapojit se do akcí Erasmus Student Network (ESN). Pořádají komentované prohlídky městem či po místních muzeích, společné sportovní aktivity (včetně výšlapů v horách), výlety do okolí i několikadenní cesty někam dál ve Španělsku. Každý večer se konají party.
Doporučuji získat Carné Joven (pro mládež do 30 let). Díky ní máte přístup do naprosté většiny muzeí zdarma, případně se značnou slevou. Poskytuje i další slevy, např. na sport. K tomu ale musíte nejprve získat dočasný pobyt registrací na cizinecké policii.
V Madridu se pohybuje opravdu velké množství lidí, kteří jsou buď na ERASMU (obzvláště Němců či spíše Němek) nebo na výměnném pobytu z Jižní Ameriky. Nebudete se cítit blbě a snadno zapadnete – až na tu španělštinu.
Přestože jsme v rámci EU a schengenu, je při pobytu delším než 3 měsíce nutná registrace na cizinecké policii. (Dost zvláštní, do Kanady to jde až na 6 měsíců jen na turistická víza.) Očekávejte vyhledávání na ne zrovna stabilní webové stránce, pochopitelně téměř vše jen ve španělštině, abyste si zarezervovali termín. Rezervaci máte platnou pouze v případě, že obdržíte potvrzení na mobil nebo e-mail. Pokud nemáte španělský účet, poplatek nejspíš musíte zaplatit v hotovosti v bankomatu (pro dokončení registrace požadují potvrzení).
Zdravotní péči jsem naštěstí nepotřeboval.
7. Jobovka, co se mi stalo a ráda/rád bych poradil ostatním studentům jak se tomu vyvarovat.
Nenoste na policii v batohu příbor – procházíte bezpečnostním rámem a policajti všechno najdou. A samozřejmě že neumí/nechtějí mluvit anglicky… (Jinak kontrolou procházíte i při vstupu do významnějších muzeí či památek)
Jak jsem zmínil výše – zkontrolujte, že máte ubytování na celou dobu pobytu, získejte kartu na městskou co nejdříve (nejméně 2 týdny čekací lhůta na schůzku)
Pokud jsi student nebo doktorand, můžeš se přihlásit v průběhu celého roku. Přihlašovací kola jsou postupně vypisována v závislosti na finančních prostředcích ČVUT. Jen počítej s tím, že přihlásit se musíš s dostatečným předstihem (min. 2-3 měsíce) před začátkem plánované stáže.
PRO STUDENTY a DOKTORANDY – 6. kolo – do 31.05.2025 – do 23:59 (pro pracovní stáže se začátkem nejdříve od 21.07.2025 a koncem stáže nejpozději 19.12.2025).
Termíny pro budoucí absolventy jsou vypisovány podle státních závěrečných zkoušek/obhajob, tzn. pouze 2x ročně (v lednu a květnu/případně srpnu).
PRO BUDOUCÍ ABSOLVENTY – 5. kolo – do 31.05.2025 – do 23:59 (pro pracovní stáže se začátkem nejdříve od 01.09.2025 a koncem stáže nejpozději 19.12.2025, u 5-6 měsíčních stáží lze konec stáže dle domluvy posunout). Do tohoto kola se mohou přihlásit absolventi, kteří ukončí studium v červnu 2025. Termín lze případně individuálně prodloužit v závislosti na termínu tvých státních zkoušek/obhajob BP či DP. Každopádně platí, že se musíš přihlásit a být schválen pedagogickým proděkanem před oficiálním ukončením ČVUT!
Přihlašovací proces na březnový běh ATHENS 2025 bude dle informací z Paříže spuštěn 7. ledna 2025, uzávěrka přihlášek 27.-29. ledna 2025 (dle jednotlivých fakult/ústavů). Vše potřebné včetně harmonogramu a přihlašovacího postupu najdete na webových stránkách.
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.