Madrid – 4 nejlepší měsíce v životě

|

Madrid rozhodně doporučuji, pravděpodobně nejlepší 4 měsíce mého života. (Ondřej K., FJFI)

1. Škola, bude studium pro mě přínosné?

Pro mě přínosné bylo, ale vyjížděl jsem jako doktorand a pouze jsem pracoval na disertaci. V tomto případě zásadně záleží na školiteli. Ten na mě neměl moc času, ale naštěstí jsem ho tentokrát tolik nepotřeboval. Žádný předmět jsem neabsolvoval a na semináře jsem nechodil kvůli míjejícím se tématům. Mezi doktorandy byla výborná komunita.

2. Ubytování (tipy, triky, možné komplikace, na co si dát pozor…).

Škola žádné ubytování nenabízí. Pokud existují koleje, tak maximálně pro místní. (Pro univerzitu s 100 000 studentů to asi nejde). Já jsem se ubytoval skrze agenturu HousingAnywhere. Díky velmi včasné rezervaci včetně zaplacení prvního nájmu jsem získal velmi pěkný jednopokojový byt v centru (35 min od univerzity), v pohodě pro 2 osoby, nájem 1000 EUR + 150 EUR ostatní náklady. Ostatní hledali a asi i našli spolubydlení za 400-500 + 35 EUR. Hledání na poslední chvíli spíše nedoporučuji, může to být docela problém.

Zkontrolujte si, že vám ubytování dali opravdu na požadovanou dobu. Já jsem musel shánět dočasné ubytování na jednu nebo dvě noci někde jinde.

3. Doprava

Zařiďte si kartu na městskou dopravu dopředu. Kartu vám nevydají na letišti na počkání ani když tam evidentně mají volno, musíte mít sjednanou schůzku na internetu dopředu.

 • Opravdu chcete mít studentské měsíční jízdné za 8 EUR na celou Comunidad de Madrid již od prvního dne. Vyhnete se placení 4 EUR letištního příplatku. V dosahu je toho opravdu hodně k vidění – památky v UNESCO jako Aranjuez, Escorial, Alcalá de Henares a dokonce i Toledo, které už je v sousední comunidad. Blízko jsou také dvoutisícové hory, kde se dá v zimě lyžovat, i když nevím, jak moc tam je sníh. Asi je jen umělý na sjezdovce. Byl jsem v únoru na túře a sněhu bylo minimálně. V porovnání s Barcelonou chybí jen moře…
 • Městská doprava zahrnuje metro, autobusy a příměstské vlaky Cercanias. V podstatě celé centrum Madridu je dostupné metrem, které má víc jak 10 linek. Díky výbornému značení se za zorientujete. Počítejte s delšími přestupy než u nás. Autobus využijete jen výjimečně, pokud nejste poblíž metra. Autobusy nemají pevný jízdní řád jako v Praze, pouze časový rozestup – což dává smysl kvůli hustému provozu, obzvláště ve špičce. Pokud jedete dále, je výhodné i uvnitř města použít příměstské vlaky Cercanias. Zde je ale složitější se zorientovat, zvláště když je někde až 8 nástupišť a na každém může jezdit několik různých linek.
 • Pokud se rozhodnete vyjet dál a použít rychlovlaky AVE (dost drahé), zkontrolujete si, kde je výstupní zastávka. Chtěl jsem ušetřit čas při cestě do Cuency a zastávka byla 8 km v polích s žádnou pěší cestou do centra, takže jsem musel čekat na autobus, který jezdil po 30 min (o víkendu po hodině). Kupoval jsem další lístek a žádný čas tím neušetřil.

4. Kultura (s čím vším raději počítat / jak se na nás na Čechy dívají.)

Především se naučte alespoň základy španělštiny, s angličtinou nevystačíte. S výjimkou mladé generace, akademiků a lidí v turistických místech neumí anglicky skoro nikdo – dokonce ani některé knihovnice na univerzitě…

 • Španělé jsou velmi přátelští, přijmou vás mezi sebe v podstatě okamžitě. Navázání důvěrnějšího přátelství ale trvá déle.
 • Španělé jsou ve stejné časové zóně jako Čechy, přestože by měli mít o hodinu méně jako Britové. Důsledkem je o 2 hodiny posunutý režim – velmi brzké vyučování od 8, oběd mezi jednou a druhou (s pauzou), večeři v restauraci neočekávejte před 9., spíše ale 10. hodinou. Noční život začíná o půlnoci a pokračuje až do 5.

5. Finance – dá se vyjít a nebo mějte našetřeno

Spíše bych počítal s tím, že vyjdete velmi těžko. Hlavní problém je cena bydlení, jak jsem psal výše. Neseženete levnější než za 400-500 EUR plus náklady 30-50 EUR ve spolubydlení. Běžný týdenní nákup potravin ve větším supermarketu jsem pořídil za 50-60 EUR. Ceny služeb jsou taky vyšší, zhruba o třetinu. Studentská doprava 8 EUR měsíčně je naprostá bomba (do 26 let), a doporučuji také místní mobilní data – 4 GB za 2 EUR. Lístky na koncert zahraničních kapel srovnatelné nebo nižší než v ČR.

6. Charakteristické znaky pro dané místo

(bezpečnost, klima, možnost zapojení se do veřejného života, kultura, využití volného času, specifické zákony, zdravotní péče)

 • Bezpečnost naprosto v pohodě, pouze v některých čtvrtích s větší koncentrací imigrantů se holky nemusí cítit úplně příjemně.
 • Klima – obzvlášť v tomto roce téměř nepršelo a ani mraků moc nebylo. (Normálně prší na jaře a v období listopad-prosinec.) Teploty v zimě mohou v noci klesnout mírně pod nulu, přes den je ale běžně 10 stupňů. Už v květnu mohou být dost velká horka – zažil jsem 37 stupňů, v noci kolem 20.
 • Vzhledem ke klimatu jsou Španělé téměř pořád venku – na každém rohu jsou venkovní zahrádky. Na volné místo ale můžete chvíli čekat.

Kultura a historie

 • Španělsko má dlouhou a bohatou historii, nějaké naleziště či památka je v podstatě na každém kroku. Od pravěkých jeskynních maleb, přes římskou dobu, muslimské a židovské památky až po královské paláce. Opravdu stojí za vidění, včetně muzeí.
 • V podstatě veškerá kultura probíhá ve španělštině (i Hollywoodské filmy jsou obvykle dabované), tedy mimo kruhy ERASMUS studentů.
 • Většina kulturních institucí, včetně památek, má několik hodin v týdnu volný vstup i pro veřejnost – počítejte s delšími frontami.

Doporučení

 • Doporučuji zapojit se do akcí Erasmus Student Network (ESN). Pořádají komentované prohlídky městem či po místních muzeích, společné sportovní aktivity (včetně výšlapů v horách), výlety do okolí i několikadenní cesty někam dál ve Španělsku. Každý večer se konají party.
 • Doporučuji získat Carné Joven (pro mládež do 30 let). Díky ní máte přístup do naprosté většiny muzeí zdarma, případně se značnou slevou. Poskytuje i další slevy, např. na sport. K tomu ale musíte nejprve získat dočasný pobyt registrací na cizinecké policii.
 • V Madridu se pohybuje opravdu velké množství lidí, kteří jsou buď na ERASMU (obzvláště Němců či spíše Němek) nebo na výměnném pobytu z Jižní Ameriky. Nebudete se cítit blbě a snadno zapadnete – až na tu španělštinu.
 • Přestože jsme v rámci EU a schengenu, je při pobytu delším než 3 měsíce nutná registrace na cizinecké policii. (Dost zvláštní, do Kanady to jde až na 6 měsíců jen na turistická víza.) Očekávejte vyhledávání na ne zrovna stabilní webové stránce, pochopitelně téměř vše jen ve španělštině, abyste si zarezervovali termín. Rezervaci máte platnou pouze v případě, že obdržíte potvrzení na mobil nebo e-mail. Pokud nemáte španělský účet, poplatek nejspíš musíte zaplatit v hotovosti v bankomatu (pro dokončení registrace požadují potvrzení).
 • Zdravotní péči jsem naštěstí nepotřeboval.

7. Jobovka, co se mi stalo a ráda/rád bych poradil ostatním studentům jak se tomu vyvarovat.

 • Nenoste na policii v batohu příbor – procházíte bezpečnostním rámem a policajti všechno najdou. A samozřejmě že neumí/nechtějí mluvit anglicky… (Jinak kontrolou procházíte i při vstupu do významnějších muzeí či památek)
 • Jak jsem zmínil výše – zkontrolujte, že máte ubytování na celou dobu pobytu, získejte kartu na městskou co nejdříve (nejméně 2 týdny čekací lhůta na schůzku)

Nejnovější
v blogu