|
Při plánování svého výjezdu jsem kladl důraz především na kvalitu výuky a vysokou úroveň angličtiny v dané zemi. Obě tyto podmínky Nizozemsko bezpochyby splňuje. Jasnou volbou tak byla buď Technická univerzita v Delftu, nebo TU Eindhoven. Nakonec jsem se rozhodl pro Eindhoven, kde mi jako jednomu z mála umožnili zapsat si diplomovou práci během výjezdu.
Kvalitní výuka
Nejprve něco o mně – studoval jsem magisterský program na Fakultě stavební ČVUT, specializaci Budovy a prostředí – Technická zařízení budov (TZB). Vyjížděl jsem v posledním semestru, studium jsem si neprodloužil, a během pobytu jsem pracoval na své diplomové práci.
Studijní dohodu jsem uzavřel s Eindhoven University of Technology, konkrétně s Department of the Built Environment. TU Eindhoven je kvalitní technická univerzita, byť je trochu ve stínu slavnější TU Delft. Kampus se nachází přímo v centru města, v docházkové vzdálenosti od vlakového a autobusového nádraží.
Výuka zde byla velmi přínosná a výrazně odlišná od výuky na FSv. Předměty jsou více zaměřené na výzkum, týmovou práci a společné projekty. Hlavním rozdílem oproti výuce na FSv je široké využívání programovacího jazyka Python, který se na FSv v ČR prakticky neučí.
Výuka probíhá kompletně v angličtině, i pro nizozemské studenty je magisterské studium v angličtině, takže znalost nizozemštiny pro studium není potřeba. Příjemným bonusem je také moderní a levná posilovna přímo v areálu univerzity.
Bydlení v Nizozemsku
Sehnat bydlení v Eindhovenu je velký problém. S hledáním jsem začal hned, jakmile jsem věděl, že tam pojedu. Na webu školy je mnoho odkazů na různé ubytovací portály – doporučuji se registrovat na všechny a hledat pravidelně. Poslední možností jsou Facebookové skupiny, ale pozor na možné podvody.
Další možností je přihlásit se do loterie o místo na kolejích. Záleží pouze na štěstí na mě se nakonec usmálo, a místo na koleji jsem získal. Kolej byla skvělá, samostatný pokoj, který jsem sdílel v bytové jednotce se třemi dalšími studenty (společná kuchyně a koupelna). Cena byla srovnatelná s pražskými podmínkami, možná dokonce o něco nižší. Do školy i na tréninky jsem jezdil na kole (cca 15 minut), parkování kol bylo zdarma – prostě paráda.
Doprava
Nejlepší dopravní prostředek v Eindhovenu je bez debat kolo. Nizozemsko je rovinaté a cyklistická infrastruktura je špičková. Městské autobusy byly spolehlivé, ale velmi drahé, stejně tak i vlaky. Na cestování mezi městy doporučuji využít FlixBus – je levnější.
Výhodou je i letiště přímo v Eindhovenu, odkud se dají sehnat levné letenky po celé Evropě. S kolem zaparkovaným zdarma u letiště jsem si tak například zaletěl na týden do Španělska.
Z okolních měst doporučuji navštívit Amsterdam, Rotterdam a v Belgii Antverpy a Brusel. Všechna města mají co nabídnout a s FlixBusem tam budete za pár korun.