Ve třetím semestru inženýrského studia na ČVUT – Masarykově ústavu vyšších studií jsem měla možnost vycestovat na Erasmus do Švédska, konkrétně do Göteborgu.
PROČ PRÁVĚ GÖTEBORG?
Göteborg sice není klasické turistické město, ale zato je silně studentské. Nacházejí se zde dvě prestižní univerzity – Chalmers University of Technology a University of Gothenburg. Díky nim má město mladistvou atmosféru, pestrý kulturní život a spoustu mezinárodních studentů.
Překvapila mě také výborná infrastruktura. Téměř všude se dá dojít pěšky nebo dojet na kole. Městská cyklistika je zde součástí života a cyklostezky propojují celé město, což výrazně zjednodušuje každodenní přesun.
ŠVÉDSKÝ ŽIVOT
Na Švédsku mě nejvíce okouzlila příroda, čistota a vzdělanost obyvatel. Domluvit se anglicky není nikde problém, ať už jde o školu, obchod nebo běžné situace ve městě. Švédové jsou navíc velmi ochotní a vstřícní. Co mě ale asi nejvíc překvapilo, byla celková pohoda, která z lidí vyzařovala. Tempo života je pomalejší, lidé méně spěchají a stres, jak ho známe z Prahy, tam téměř necítíte. Na severu jsem poprvé zažila, jak může fungovat vyvážený životní styl, kdy se přirozeně kombinuje práce, volný čas a péče o zdraví. Sport je zde běžnou součástí každodenního života a celkově působí prostředí velmi pozitivně. Obrovským plusem, který jsem pocítila každý den, byla také vysoká míra bezpečnosti. I večer se člověk cítil bezpečně. Švédsko obecně patří mezi nejbezpečnější země v Evropě, což je pro studium v zahraničí opravdu důležité.
Plusem je také to, že v téměř každé restauraci nebo kavárně je voda zdarma k dispozici pro každého. A pokud jde o kávu, tak Švédové pijí černou filtrovanou kávu, kterou pijí i ve večerních hodinách.
Co se týče jídla, Švédové mají rádi zdravá jídla. Mezi oblíbené pokrmy patří například masové kuličky s bramborovou kaší a brusinkami, losos na různé způsoby. Téměř nejí smažené jídlo.
FIKA
Jedním z nejhezčích kulturních zvyků, které jsem si oblíbila, byla fika. Je to tradiční pauza na kávu se sladkým pečivem, a to většinou v odpoledních hodinách po práci. Během fiky se setkávají přátelé, kolegové, ale i spolužáci. Nejčastější volbou je šálek kávy a skořicový šnek (kanelbullar).
STUDIUM NA CHALMERS
Já jsem studovala na Chalmers University of Technology, kde se velký důraz klade na týmovou práci a samostatné projekty. Zpočátku to pro mě byla výzva, ale postupně jsem si na trochu jiný styl výuky zvykla. Během semestru se konalo několik studentských festivalů, které mohli navštívit všichni studenti z obou univerzit.
STRAVOVÁNÍ
Na rovinu přiznávám, že v rámci studentské snahy ušetřit jsem do restaurací příliš nechodila. Zatímco ceny potravin v obchodech jsou zhruba dvojnásobné oproti Česku, restaurace jsou cenově ještě výrazně dražší. Co se týče jídla v menze, tak každý den bylo na výběr ze tří hlavních jídel, která byla zdravá, vyvážená a chuťově velmi dobrá. Součástí oběda bylo i pečivo, salát a nápoj – voda, káva nebo čaj. Cena celého menu vycházela na přibližně 70 SEK (asi 160 Kč).
CO V GÖTEBORGU DĚLAT?
Pokud patříte mezi kulturněji založené studenty, Göteborg Vás určitě nezklame. Město nabízí spoustu muzeí a galerií, kde si na své přijde každý, kdo rád poznává svět skrze umění, historii nebo techniku. Určitě doporučuji navštívit Volvo Museum, i když nejste zrovna automobilový nadšenec, expozice je udělána velmi zábavnou formou.
Super zážitkem je také veřejná sauna, která je zdarma a nachází se přímo u moře. Součástí je i ochlazovací bazén s mořskou vodou. Nezapomeňte si však udělat rezervaci předem, bývá dost plno.
A rozhodně nesmím vynechat zábavní park Liseberg! Doporučuji tam zajít víckrát, protože v průběhu roku mění výzdobu a program podle sezóny. Já jsem měla možnost zažít jak strašidelný Halloween, tak krásné vánoční trhy. A pokud rádi cestujete, vlakové spojení je velmi dobré a snadno se dostanete třeba do Stockholmu, Malma nebo i do dánské Kodaně. Takže neváhejte a využijte vše, co Švédsko (a nejen to!) nabízí.
Milovníkům sportu doporučuji návštěvu hokejového stadionu, kde hraje místní tým Frölunda HC. A také určitě nevynechte výlet na okolní ostrovy, kam se snadno dostanete lodní dopravou, která je součástí městské dopravy.
MÍNUSY?
Určitě je dobré připravit se na vyšší životní náklady. Vše je přibližně dvakrát dražší než u nás v ČR. Další nevýhodou může být tma. Na podzim a v zimě se stmívá už kolem třetí hodiny odpoledne a ráno bývá dlouho šero. Ale nemusíte se toho bát, dá se na to velmi rychle zvyknout.
Pokud Vás moje zkušenost zaujala nebo máte jakékoliv dotazy ohledně studia v Göteborgu, napište mi na nikol_h@icloud.com. Ráda Vám poradím a podělím se o další tipy!