Výjezdy mimo Evropu

Jakmile potvrdíte univerzitu, kterou vám nabídneme na základě vašich výsledků ve výběrovém řízení, bude nutné, abychom vás nominovali na zahraniční univerzitu.

To, že vás vybereme my, neznamená, že jste na 100 % přijatí.

Přihlašovací postup se na jednotlivých univerzitách liší, a proto dostanete emailem od koordinátorky programu Kateřiny Boškové informace o jednotlivých krocích, které musíte podniknout, abyste mohli vyjet.

Následně se budou konat osobní schůzky, kde se můžete setkat s kolegy, kteří jsou vybraní na stejnou univerzitu a současně se doptat na veškeré nejasnosti, které máte s výjezdem spojené.

Nominace se odesílá cca půl roku před zahájením samotného výjezdu.

Po nominaci vás obvykle kontaktuje samotná zahraniční univerzita a pošle vám odkaz na online přihlášku a podrobnější informace, co je nutné udělat.

Jednotlivé zahraniční univerzity mají odlišné přihlašovací postupy a způsoby. (online přihláška, papírová přihláška, nutnost odeslat dokumenty elektronicky/poštou). Je to prostě různé, ale není se třeba ničeho obávat.

Ke každé univerzitě máme připravené informace, které vám s přihláškou pomohou a pokud něčemu nebudete rozumět, nejlehčí je se zeptat.

U velké většiny přihlášek budete požádáni, abyste dodali set následujících dokumentů:

 1. Výpis studijních výsledků v Aj (Transcript of Records) – tento dokument vám vystaví na studijním oddělení
 2. Potvrzení o studiu v Aj (Confirmation of Study) – tento dokument vám vystaví na studijním oddělení
 3. Potvrzení o zapsání do studia v Aj (Confirmation of Enrollment) – tento dokument vám vystaví na studijním oddělení
 4. Kopie pasu
 5. Výpis z bankovního účtu v Aj (Bank Account Statement) – vystaví vám na pobočce vaší banky nebo jej můžeme nahradit potvrzením o stipendiu, které dostanete od ČVUT.

Dále od vá zahraniční univerzita může chtít ještě C.V., Motivační dopis nebo Doporučující dopis, ale to se týká jen minima univerzit.

Pokud odevzdáte dokumenty a přihlášku do uzávěrky termínu, je velmi pravděpodobné, že vás zahraniční univerzita přijme a jako potvrzení přijetí vám pošle zvací dopis.

Zvací dopis je jeden nejdůležitějších dokumentů, které budete potřebovat při žádosti o vízum.

Vzhledem k tomu, že jste se přihlásili ke studiu na jedné z mimoevropských univerzit, je potřeba, abyste si před odjezdem zažádali o studentské vízum.

Podrobnější informace najdete na stránkách ambasád jednotlivých států.

Pro velkou většinu víz si budete muset připravit:

 • Pas – musí být platný min. 6 měsíců po návratu do ČR
 • Výpis z bankovního účtu
 • Žádost o vízum
 • Zvací dopis ze zahraniční univerzity
 • Potvrzení o pojištění
 • Povrzení o stipendiu

Abychom vám mohli vyplatit stipendium, které je vám s přijetím na zahraniční univerzitu automaticky přiděleno, je nutné podepsat finanční dohodu.

K finanční dohodě budete potřebovat následující dokumenty:

 1. Studijní plán potvrzený studijním proděkanem vaší fakulty – je to dohoda mezi vámi a fakultou, že vám po návratu uzná předměty, které ve studijním plánu máte. Pokud byste náhodou byli nuceni po příletu na zahraniční univerzitu studijní plán změnit, CO NEJDŘÍVE o tom informujte studijního proděkana a ujistěte se, že s provedenými změnami souhlasí.
 2. Potvrzení o pojištění na celou dobu pobytu
 3. Potvrzení o tom, že jste zapsaní do nadcházejícího semestru

Podpisem finanční dohody se ČVUT zavazuje k tomu, že vám vyplatí min. 10 000 KČ / měsíc vašeho studia a vy se zavazujete k tomu, že budete v zahraničí studovat, reprezentovat ČVUT a po návratu dodáte dokumenty, které jsou nutné k uzavření stáže.

Po návratu ze zahraničního člověk zažívá spoustu nových pocitů a poslední, na co myslí, jsou dokumenty, které musí odevzdat, ukončit tak zahraniční stáž a posunout se do dalšího semestru. My to samozřejmě chápeme, ale ty dokumenty potřebujeme a vy si zase musíte zařídit vaše pokračování ve studiu tady na ČVUT.

Co tedy musíte po návratu odevzdat:

 1. Potvrzení o délce studia – tento dokument vám potvrdí na zahraničním oddělení ještě před návratem
 2. Transcript of Records (ToR) – výpis známek, které jste získal na zahraniční univerzitě – většinou to univerzita posílá emailem nebo jako originál na naše oddělení
 3. Doklad o uznání studia v zahraničí – na základě ToR si vyplníte tento dokument a necháte si jej potvrdit na studijním oddělení
 4. Zpráva z pobytu – informace, které pomohou vašim následovníkům s rozhodováním a přípravou na pobyt